LEVOCETIRIZIN RATIOPHARM 5 mg (1 × 100fol)

Lääke
20,82 €
Tuotetta on varastossa (Toimitusaika on 2–3 arkipäivää)

Tietoa tuotteesta

Vahvuus 5 mg
Pakkauksen koko 1 × 100fol
Lääkemuoto tabl, kalvopääll
Tuotenumero (VNR) 030565
Lääkekohde Tarkoitettu ihmisille

Myyntiluvan haltija

ratiopharm GmbH

Markkinoija

Teva Finland Oy

Lyhyt tuotekuvaus:

Levocetirizin ratiopharm on allergialääke eli antihistamiini, jonka vaikuttava aine on levosetiritsiini. 

Käyttötarkoitus:

Levocetirizin ratiopharm on allergialääke eli antihistamiini, jonka vaikuttava aine on levosetiritsiini. Sitä käytetään allergisen nuhan (nenän ja silmien limakalvojen allerginen tulehdus) ja usein esiintyvän nokkosihottuman (krooninen idiopaattinen urtikaria) hoitoon. Ei alle 6-vuotiaille lapsille. Pitkäaikaiseen käyttöön vain lääkärin määräyksestä.

Annostelu:

  • Aikuisille ja vähintään 6-vuotiaille lapsille yksi tabletti vuorokaudessa
  • Jos oireet eivät lievity viiden (5) päivän kuluessa lääkityksen aloittamisesta, ota yhteyttä lääkäriin

Huomioitavaa:

  • Yli 10 tabletin pakkauskoot on tarkoitettu lääkärin aiemmin toteamien allergisten oireiden hoitoon
  • Varovaisuus on tarpeen, jos Levocetirizin ratiopharmia käytetään samanaikaisesti alkoholin kanssa.
  • Jos sinulla on muita sairauksia tai yliherkkyyksiä tai jos käytät muita lääkkeitä, varmista lääkkeen sopivuus pakkausselosteesta, apteekista tai lääkäriltäsi
  •  Ei alle 6-vuotiaille lapsille.
  • Pitkäaikaiseen käyttöön vain lääkärin määräyksestä.

Yleiset Haittavaikutukset:

  • Suun kuivuminen, päänsärky, väsymys, uneliaisuus/tokkuraisuus
  • Katso tarkemmat tiedot mahdollisista haittavaikutuksista pakkausselosteesta

Raskaus ja Imetys:

Jos olet raskaana tai imetät, kysy lääkäriltä tai apteekista neuvoa ennen tämän lääkkeen käyttöä

Linkki pakkausselosteeseen:

Tutustu täältä tuotteen pakkausselosteeseen ja lue ohjeet huolellisesti ennen käyttöä